Jak wysoki cholesterol wpływa na Twoje zdrowie?

Ania

Podwyższony cholesterol zawsze powinien być dla nas alarmującym sygnałem, nawet jeśli nieznacznie przekraczamy zalecaną normę. Warto przede wszystkim skupić się na przeciwdziałaniu poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym, aby nie dopuścić do miażdżycy lub chorób serca. Dzięki odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej można w szybkim czasie zmniejszyć wartość złego cholesterolu, pozytywnie wpływając na funkcjonowanie całego organizmu.

Choroby wywoływane przez podwyższony cholesterol

Nieprawidłowa dieta bezpośrednio odbija się na naszym zdrowiu, w konsekwencji prowadząc do wielu przewlekłych chorób. Jeśli często spożywamy produkty bogate w cholesterol, automatycznie zwiększamy ryzyko wystąpienia zawału serca. Cholesterol wpływa bowiem na funkcjonowanie tego organu, przyczyniając się do problemów z układem krążenia. Ponadto, bardzo często jest on główną przyczyną miażdżycy. Niestety, wielu Polaków bagatelizuje jej pierwsze objawy, do których należy zaliczyć:

  • częste poczucie zmęczenia
  • bóle kończyn dolnych
  • problemy z koncentracją

Priorytetem jest w tym względzie profilaktyka, najlepiej w postaci odpowiednio zbilansowanej diety. Warto podkreślić, że nieleczona miażdżyca może doprowadzić między innymi do zatoru płucnego, udaru czy nawet amputacji kończyny dolnej. Nierzadko jest ona również najważniejszą przyczyną zawału serca. W miażdżycy następuje charakterystyczne zwężenie tętnic, w których pojawiają się szkodliwe złogi cholesterolowe.

Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

W skrajnych przypadkach cholesterol należy obniżyć za pomocą leczenia farmakologicznego, jednakże w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami. Z pomocą poszczególnych mieszanek ziół czy specjalnie skomponowanych soków można szybko uregulować jego wartość, stawiając na profilaktykę. Warto podkreślić, że ziołowe mieszanki nie skupiają się wyłącznie na obniżeniu cholesterolu, wpływając także na inne funkcje naszego organizmu. Możemy sięgnąć chociażby po herbatkę z kłącza perzu, która dodatkowo posiada wartości bakteriostatyczne.

52e5a2083d9244067a614a19e2ff3de4

Jeśli natomiast uwielbiamy świeże soki z owoców i warzyw, strzałem w dziesiątkę okaże się mieszanka na bazie buraków i selerów. Jeżeli nie mamy czasu na własnoręczne wyciskanie soku, śmiało możemy zdecydować się na zakup gotowego produktu.

fbbfdd2e1593311aebb46db0099a5d26

W przypadku podwyższonego cholesterolu dobrym wyborem są naturalne oleje, na przykład na bazie ogórecznika.

9ccb9b5e6a9cbd3ad10a742148f3c366

Warto także stosować naturalne preparaty z ostropestu. Rano oraz wieczorem powinniśmy pić zieloną herbatę, która znakomicie sprawdzi się przy obniżaniu cholesterolu. Jeśli ktoś nie przepada za jej charakterystycznym smakiem, może zdecydować się na produkty z dodatkiem owoców.

fffe9c43137a4b7d0e1eaee4d070ef4b

Wysoki cholesterol może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, jednakże dzięki odpowiedniej profilaktyce uda nam się obniżyć jego wartość. Najlepiej zdecydować się na naturalne produkty, które powinniśmy wprowadzić do swojej stałej diety. Oczywiście musimy pamiętać o ograniczeniu produktów spożywczych bogatych w cholesterol, rezygnując z tłustych potraw, fast foodów czy słodyczy.

Author:

Dodaj komentarz

Your message*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Name*
Email*
Url